Тема. Гуманістичний зміст і висока людяність “Різдвяної
пісні у прозі" Чарльза Діккенса та українських народих колядок".
Мета: поглибити знання учнів про
оповідання та українські народні обрядові пісні; формувати вміння аналізувати
зміст художнього твору; розвивати логічне й абстрактне мислення, виразне
читання, творчу уяву; виховувати людяність, доброту, милосердя, вміння співчувати,
повагу до національних традицій. Обладнання: декорації, прикраси
різдвяного свята, сувеніри.
Форми роботи: слово вчителя, бесіда,
робота зі схемою, інсценізація.
Проблемне питання: Різдво - марна витрата
грошей чи свято душі?
Тин уроку: компаративний урок.
Епіграф:
Обличчя
світяться в батьків,
На
покуті кутя з «дідухом»,
З
яких віків, з яких країв
Священним в хаті віє духом?
То коляда, то дух землі
1 пісня прадідів пречиста,
Що
хлібом пахне на столі,
Горить
у вишивках врочисто.
Павло Дворський
Перебіг уроку
І.Організаційний
момент
Вступне слово
Вступне слово
Учитель зарубіжної літератури. І дорослим, і дітям понад
усі свята подобаються Різдво й Новий рік. Мабуть, тому, що всі люблять
отримувати подарунки. Напевно, кожен із вас писав у дитинстві листи Святому Миколаю,
сподіваючись одержати той чи інший подарунок, або ставив під ялинку чобіток з
надією вранці знайти іграшку чи книжечку. Дорослі з цими святами пов’язують
зміни в житті, чекають вирішення якихось важливих проблем. У ці дні
відбуваються різні дива.
Про як ж дні йдеться в уривку,
взятому за епіграф уроку?
Учитель української
літератури. Особливо повнився чудесами Святвечір. Звичайні предмети та речі в цей
час набували чарівних властивостей. У стайні розмовляли свійські тварини.
Дівчата ворожили на свого судженого. Кожна господиня-українка готувала 12
страв. Безумовною царицею на столі була кутя. Все це залишало в душах людей
почуття неповторного щастя, дарувало надію на краще. Адже саме Різдво, як
лакмусовий папірець, виявляє істинну сутність людини, дає змогу проявити
найкращі риси, подарувати людям свою душевну щедрість ч бодай зупинитись,
задуматись, обміркувати свої вчинки, оцінити їх і найголовніше - попроси
пробачення в тих, кому ти зробив зло, спробувати жити по - новому.
Що для вас особисто значить
Різдво?
Створіть інформаційне гроно Р -
радість
І - ікона З - зірка Д - диво В -
веселощі
О - очікування (Учні
записують тему й епіграф уроку.)
пі. Постановка мети і завдань уроку
Учитель зарубіжної
літератури. Часточкою різдвяного дива стане наш сьогоднішній урок,
ми будемо мандрувати разом з паном
Скруджем у часі.
Сьогодні нашим завданням буде
розглянути, які моральні проблеми вирішує в своєму творі “Різдвяна пісня у
прозі” Чарльз Діккенс. Для цього ми проаналізуємо образ головного героя
оповідання - Ебінізера Скруджа. Учитель української літератури. Крім того, поговоримо про
традиції Різдва, пригадаємо вивчені раніше на уроках української літератури
колядки.
іу. Актуалізація опорних знань учнів
Учитель зарубіжної літератури (під
супровід музики).
“Є багато речей, що я з них міг би
добути щастя, але я ними не скористався, - між іншим, і Різдво так само. Але,
окрім моєї великої шаноби до святого Різдва, я ще не вважаю цей день найкращим
у цілому році; добрий, веселий, ласкавий, привітний день! Єдиний з усіх довгих
днів, коли всі вузькі серця ширшають, єдиний день, єдиний день, коли всіх
бідніших людей вважають за своїх товаришів у житті, а не створіннями іншої
породи. І через те, дядечку, хоч Різдво й не поклало мені в кишеню ані шматочка
золота чи срібла, а я все ж певний, що воно мені дало добро і буде ще його
давати; я славлю його...”
“Сьогодні я прийшов для того, щоб
сказати, що ти ще можеш мати надію минути моєї долі. Я допоможу тобі...”
Бесіда.
До
кого звернені ці слова? (Ці слова звернені до
Ебінізера Скруджа, героя оповідання Ч Діккенса “Різдвяна пісня у прозі".)
Коли відбуваються події,
описані в оповіданні? (Описані події відбуваються на Різдво.)
Чи всі герої шанують це свято? (Це
свято шанують не всі герої. Ебі зер вважає ці дні звичайними; гадає, що матиме
збиток, якщо дасть своїм підлеглим вихідні, вважає, що це «дурниці», «нагода
переконатись,що ти на рік постаршав і навіть постарів, але ні на годину не
побагатшав.
-Як Скрудж провів передсвяткові дні? (В
усі передсвяткові дні Скрудж працював.)
А як небіж Скруджа ставиться до Різдва? (Для небожа Скруджа Різдво-
«Добра пора, милий любий момент, всепрощення та милосердя, хоча воно
і не
приносить вигоду чи багатство, хай буде воно благословенне в Бога, бо не тільки
гроші роблять людину щасливою».
уііі. Чим головний герой відрізняється від
свого оточення? Знайдіть у тексті цитати, які б характеризували його.
Отже, головний герой оповідання —
багатій Ебінізер Скрудж.
Спробуймо
створити схему
“Скрудж і його оточення”.
Закінчимо ми її в процесі роботи.
“Скрудж і його оточення”.
Закінчимо ми її в процесі роботи.
/
|
/
|
"У
|
кохана , гроші
Основний
зміст роботи
Що надзвичайного сталося зі
Скруджем Різдвяної ночі?
Скруджем Різдвяної ночі?
(Різдвяної ночі Скрудж вирушив у
подорож: в Минуле, Теперішнє,
подорож: в Минуле, Теперішнє,
Майбутнє.)
Дух Минулого показав головному
персонажеві його минуле. Яким
був Ебінізер у дитинстві, юності?
персонажеві його минуле. Яким
був Ебінізер у дитинстві, юності?
Відповідь підтвердьте цитатами з
тексту. (У схемі записуємо
цитата дівчини про
гроші.)
Що
дізнався Ебінізер Скрудж від Духа Теперішнього? (Від
Духа Теперішнього Скрудж дізнався, як святкують Різдво Фред. Боб
Кретчит, що говорять вони і члени їхніх родин про нього — Скруджа.)
Як
ці подорожі вплинули на героя? (Під час цих
подорожей Скрудж ніби подивився на себе і на оточуючих збоку, дізнався про те,
чого раніше не знав. Побачив, як бідно, але з оптимізмом живуть його племінник
і клерк.)
(До схеми заносять нові дані.)
Чому привид Духа
Прийдешнього дуже налякав Скруджа? (Він
зрозумів, що після смерті його ніхто не згадає добрим словом, а він же міг
когось зробити щасливим.)
Прочитайте благання Скруджа, звернені
до Духа Прийдешнього.
Що було в житті
Ебінізера найголовнішим? Доведіть. (Головним
у житті Скруджа були гроші. Він не дав ні цента збирачам коштів для бідних.
Наказував племіннику більше працювати. Економив на всьому.)
Чи змінився Скрудж після різдвяних
подорожей? Як саме?У
нашій схемі залишилося одне вільне місце. Кого ми не вказали? (Марлі,
компаньйона. Саме дух Марлі допоміг головному героєві зрозуміти, що гроші -
далеко не основне в людському житті.)
Чи відчув Скрудж, що
існують інші цінності? Які? (Скрудж відчув, що
існують інші, крім грошей, цінності. Це милосердя, добре ставлення до людей,
які нас оточують, бажання допомогти їм, зробити для них щось приємне.)
Ебінізер Скрудж
змінився. З ним сталося справжнє диво. Чому? (На
Різдво трапляється чимало різних див. Різдво робить людину кращою, добрішою,
ніжнішою, милосерднішою.)
Учитель зарубіжної
літератури. Чарльз Діккенс застерігає від надмірного захоплення грошима, багатством,
нагадує людям про те, що “неспокійний, зажерливий блиск” золота має згубний
вплив на людську душу. Письменник стверджує, що “не гроші роблять людину
щасливою, а людяність”.
Учитель української
літератури. Напевно, і ви ходите на Різдво до своїх знайомих з привітаннями.
Чому кожна людина в селі хотіла, щоб до неї прийшли колядники? (Колядники
віншують господарів, бажаючи їм злагоди, достатку, сімейного тепла. Обминали ті
хати, де жили люди, яких у селі не поважали.)
Чи зайшли б колядники до Скруджа? Чому? (Напевно,
до Скруджа колядники б не зайшли. Навряд чи про нього є гарні відгуки.
-
-Які пісні в Україні виконують під час Різдвяних свят? (В Україні на
Різдво виконують колядки.)
Чому
їх називають величальними? (Колядки називають
величальними піснями тому, що в них возвеличували господарів, бажали їм щастя,
здоров 'я, гарного врожаю.)
Багато українських письменників у
своїх творах розповідали про святкування українцями Різдва. Серед них -
український письменник Іван Багряний. У романі “Тигролови” він розповів про
українців, які волею долі закинуті були далеко від рідної землі. Але вони
ніколи не забували про народні звичаї й традиції. У Бориса Харчука є оповідання
“Новолітуванкя”, а в Панаса Мирного оповідання “Морозенко”. Може, й до нас
хтось завітає сьогодні?
Інсценізація обряду колядування.
Стук у двері.
Колядники. Пустіть віншувати.
Господарі. Заходьте.
1.
Хай за вікном хуртеча злиться,
А нам співати і радіти.
Горить ялинка у світлиці:
-З Різдвом Христовим, любі діти!
2
. Схилився за ворота вечір.
Звізда нова зійшла за обрій.
—
Той вечір завітав до речі:З Різдвом Христовим, люди добрі!
3.
Дніпрообняв дзвінкі Карпати,
А в хаті вже - кутя і сіно.
Дозвольте заколядувати:
-
З Різдвом Христовим, Україно!
(Колядники
співають пісню “Добрий вечір"або “Вийди, господарю”.)'
4.
Уваш дім і вашу хатину Приносимо нині веселу новину,
Веселу новину, якої всі ждали,
У Бога просили щастя, віри й сили!
5.
Люди! Гляньте,
світло є, Гляньте, як у вікна б’є!
Його в хату запросім,
Хай освітить він наш дім!
Ум просвітить, дух зігріє,
Хай відступництво зотліє!
(Вносять Зірку.)
6.
Всімнам, браття, важко й гірко, Засвіти нам, ясна Зірко!
І подай нам добру раду,
Як спасти нашу громаду?
7.А на це є спосіб певний:
Ум свідомий, ясний, ревний.
8.0 благословен будь, Боже, Слався
ти, Дитятко Боже,
Що в вертепі народилось І нам, грішним, об’явилось!
(Учні
виконують пісню “Нова радість стала".)
9.
Господарі, прощавайте,
В гаразді тут проживайте.
10.
Щоб журби ви тут не знали
І нестатків не зазнали,
Щоб у всьому вам щастило,
Щоб вам жити було мило!
11.
Всім дорослим і маленьким Зичу: жийте здоровенькі
На потіху всій родині І на славу
Україні.
12.
Явас теж віншую стиха,
Щоб ваш дім і ваші діти Ніколи не знали лиха!
13.
Щобвас Матінка Божа В опіці тримала,
В біді і горі всім помагала,
Щастя щоб ходило Вашими слідами,
А лихо тікало далеко лісами!
14.
Прощавайте,мир цій хаті,
Будьте щасні і багаті!
Майте долю добру, гожу,
Тільки вірте в ласку Божу!
Ласка Божа вас спасе,
Край і нарід піднесе!
Учитель української
літератури. На Різдвяні свята оселі прикрашають віночками з гілочок сосни чи ялинки,
що створюють святкову атмосферу. В кожній оселі ставлять і прикрашають ялинку
або сосну. Дід Мороз не зміг бути присутніми на нашому уроці. Але він приніс
соснову гілку та іграшки. Щоб прибрати нашу “ялинку”, треба відповісти на
запитання, що написані на кожній іграшці.
Різдвяна
вікторина для ялинки
(Запитання
написані на картках, що перевернуті текстом униз, на них призи. Якщо учень,
якого викликали, відповідає на запитання, то приз дістаються йому. За правильну
відповідь він чіпляє новорічну іграшку на гілку ялини.)
Які пісні називають колядками?
Чому Різдво - це свято див?
Хто з українських
письменників розповідав про Різдво?
З якими природними явищами порівнює автор Скруджа? (Автор
рівнює зі снігом, морозом, градом, зливою, сльотою.)
Від
чого пом’якшало Скруджеве серце під час перебування в хаті племінника? (Коли
він почув тут пісню, яку колись часто співала його маленька сестричка Фанні,
його серце пом ’якшало.)
Що
зробив Скрудж для родини Боба Кретчита? (Для
Кретчита він збільшив платню, допоміг вилікуватися Тіму Тайні і став йому
другим батьком).
Підбиття
підсумків уроку. Оцінювання
Учитель зарубіжної літератури. Як ви гадаєте, Різдво- це
марна витрата грошей чи свято душі? (Відповіді учнів.)
Складання сенкану
Скрудж
Жорстокий, милосердний
Подорожує, пригадує,
перероджується
Мати «Різдво» в душі
Віра
Колядки
Веселі,різдвяні
Прославляють,возвеличують, дарують
Колядки людям щастя бажають
Пісня
Домашнє завдання
Підготувати повідомлення на тему “Як святкують Різдво в моїй
родині”
Немає коментарів:
Дописати коментар