пʼятниця, 14 листопада 2014 р.

Урок української літератури у 7 класі.Михайло Стельмах."Гуси-лебеді летять..."




Тема: Гуси-лебеді летять, любити прекрасне вчать (за повістю М. Стельмаха «
Гуси-лебеді летять »).
Мета: охарактеризувати головного героя повісті, акцентуючи увагу на ролі оточення щодо формування особистості Михайлика, з’ясувати символічний образ гусей-лебедів; розвивати пам’ять, увагу, творчу уяву, фантазію, вміння грамотно висловлювати свої думки, наводити переконливі докази, обгрунтування; формувати кругозір, світогляд школярів; впливати на формування кращих моральних якостей учнів; виховувати любов до батьків, пошану до старших, любов до природи і світу.
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Обладнання: ілюстрації, картки для роботи в групах, предмети для аукціону.
Хід уроку:
I       Повідомлення і запис теми уроку.
Тема: «Гуси-лебеді летять, любити прекрасне вчать » (за повістю М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять »).
Діти, сподіваюсь, що на сьогодні ви всі дочитали повість.
Покажіть, будь-ласка, готовність до уроку, з’ясуймо завдання.
1.   Кого вчать любити прекрасне? (Михайлика).
2.   Хто, крім гусей-лебедів, ще вчить Михайлика бачити і любити прекрасне ?
а) Отже, охарактеризувати головного героя - Михайлика, акцентувати увагу на взаємовідносинах з іншими героями;
3.   Невже гуси-лебеді можуть вчити ?
б) з’ясувати символічні образи, які мають неабияке значення на формування світогляду хлопчика.
II     Записати домашнє завдання.
Написати твір «Неповторний світ дитинства »(зміст + форма).
Протягом уроку кожен має заповнити картку відгуку про урок та поставити самооцінку, в цьому вам допоможуть фішки, які ви отримуватимете за відповіді. Тому всіх закликаю активно залучитись до роботи.
III   Мотивація.Створення відповідної емоційної атмосфери.
 Вступне слово вчителя.
Дитинство і справді - найпрекрасніша пора життя, безтурботна, красива, казкова. Діти бувають різними: мрійливими, бешкетниками, допитливими, винахідливими - такими, з якими ми часто знайомимось на уроках літератури.
Отже, гість нашого уроку - мрійливий хлопчик з далекого подільського села - Михайлик, герой повісті «Гуси-лебеді летять».
То ж пориньмо на хвилинку у казкове Михайликове світорозуміння.Надходила весна. З далекого вирію поверталися гуси-лебеді.У високому синьому небі чулася мелодійна пісня. На своїх крилах вони несли весну й життя.
Інсценізація - фішки.
А ми перегортаємо першу сторінку усного журналу «Літературна скарбниця».
Наслухавшись казок, легенд і розповідей свого діда Дем’яна і бабусі, Михайлик бачить світ саме крізь призму цих казок і розповідей.
Він любить зорі у високому небі, запах жита в полі і різних трав у лісі, любить слухати перепілку в житі і стук дятла на старій груші...
Світ для нього - це дивне видіння, дійсність переплітається з казкою - мрією.
Отже, хто ж, безумовно, з раннього дитинства впливав на формування особистості Михайлика, привчав бачити прекрасне ?

     І група (фішки)
Щоб діти чітко замалювали схему.
Молодці, а тепер спробуємо довести це, опираючись на текст.
-                Відшукайте в тексті та зачитайте, де дідусь дарує Михайликові те, що він просив, про що мріяв.
(ст. 110-111. От і пропажа об’явилась... Дуже гарно.)
Великий вплив на Михайлика мала мати, (показати картинку матері), яку Михайлик дуже любив.
-                В її устах і душі «насіння » було святим словом. Мати взагалі зріднилась з природою і вірила в те, що земля... (продовжіть думку)
(ст.108. Мати вірила... і ледащого).
-                До чого ж матуся привала любов своєму синочкові ?
(до землі - годувальницІ
(ст.108. Коли на городі... думкою і серцем).
-                Чи у всіх вас з матусями складаються найтепліші відношення ?
Любов до праці на землі, а особливо отримання задоволення від цього, навчав Михайлика і батько, (показати картинку), який і сам був великим господарем, косарем, орачем.
-                Відшукайте рядки в повісті, де батько залучає сина до праці на святій землі.
(ст.105.1 досі з глибини років... оремо тай оремо поле).
А чи постійно ви допомагаєте своїм батькам ?
Обов’язково варто згадати сцену зустрічі сина з батьком після дуже довгої розлуки, коли Михайлик не впізнає свого тата, але відчуває, що це рідна йому людина, про це свідчать руки, очі...
(відшукайте в тексті)
(ст.115. Михайлику, не пізнаєш... завтра до школи поведу).
Батько розуміє необхідність навчання в школі, тому тільки повернувшись, одразу відводить Михайлика до школи, де він з великим задоволенням вчиться, набирається науки, щоб « в голові меншало полови».
За допомогою вправи « Доміно»прослідкуємо деякі моменти відвідування школи (робота в групах).
(Відшукайте початок та кінець фрази).
-                Дзвоник задзвонив на перерву й І дітвора  горохом посипалась із класу.
-                Я чесонув цю сторінку, не спотикаючись на крапках і комах, І щоб учительці зразу стало видно моє знання.
-                Коли похолодало і перший льодок затягнув калюжки / я мчав до школи, наче ошпарений.
-                Потім ніхто в селі не міг перегнати мене, І чим я неабияк пишався.
Люба - перша приятелька Михайлика, шкільна подруга. Ця дівчинка - сама щедрість, щирість, доброта. Вона мовби випромінює сонце. Це маленька лісова царівна, яка знає дуже багато таємниць природи.Героїня розуміє проблеми іншого і сприймає їх як свої.
Люба - справжній друг, вона вміє поспівчувати і втішити. Між Любою і Михайликом такі світлі, чисті, дитячі взаємини. Така тепла, щира дружба. І діти вміють дорожити цією дружбою, Михайлик ніколи не образить Любу, не дасть скривдити її, а Люба ніколи не зрадить цих чистих почуттів хлопчика. Ця дружба повинна стати зразком.
Зачитайте картину, де Михайлик з Любою, узявшись за руки, ідуть до школи, а над ними угорі пролітають лебеді. (ст. 125).
Ці лебеді пролітають угорі недаремно, саме вони мають символічне значення.
І саме зараз нам треба з’ясувати, що ж означає сам термін СИМВОЛ (ст.117)
-                (з грец.- знак, прикмета) - це умовне позначення якогось предмета, поняття, явища, процесу; художній образ, який відтворює певну думку, ідею, почуття.
-                Які знаєте національні символи?
(прапор, гімн, герб).
-                А народні символи ?
(калина, верба, мальва, хата, рушник, сонячник).
-                Яке символічне значення гусей-лебедів ?
-                романтичність душі Михайлика;
-                казки, фантазії в житті дитини;
-                краса рідної природи;
-                неповторність дитинства (пов’язати з домашнім завданням);
-                єднання людини і природи;
' - краса і гармонія світу.
Узагальнено відповіді і запишемо.
*
Символ лебединої краси - швидкоплинні, неповторні роки щасливого дитинства, які роблять цей світ кращим, добрішим, досконалішим.
-                Сміх у вчительки приємний, м’який І і аж угору підіймає тебе.

                             Поміркуйте!!!


-                Символом чого е у творі дідусь, бабуся - (життєвого досвіду, мудрості).
-                 Розкрийте символічне значення батьків - (символ турботи, своєрідним оберегом).
-                Образ Люби - (щирої дружби).
-                Образ землі -годувальниці - (достатку).
-                Образ сонця - (тепла, доброти).
-                Чому сонечко виглядає з-за хмарки ? - (погода протягом дня змінюється в житті, крім добра є і зло).
-                Образ хати - (родинної злагоди, гармонії, затишку).
і саме гуси-лебеді на своїх крилах протягом усього життя будуть повертати Михайлика в дитинство.
Перегортаємо другу сторінку усного журналу - народознавча скарбниця.
Адже повість є своєрідною енциклопедією народознавства.
Отже, які звичаї, обряди, традиції описує автор ?
Слово народознавцям.
1.   Убога хатина Михайликових батьків, в якій пахне свіжоспеченим хлібом, вариться борщ. Навколо хати завжди були квіти, плодоносив сад, за яким доглядала бабуся, вправно порядкувала на городі матуся, вигрівала насіння.
2.   Прослідковуються язичницькі елементи у ставленні до землі, оранки, сівби, насіння, дерев, з якими розмовляють як із живими. Християнство - відвідування церкви.
3.   Народні ремесла. Дід Дем'ян був стельмахом. Дерево і залізо горіли в його руках. Зробив вітряк.
4.   Народна медицина - парили просом, поїли малиновим чаєм.
5.   Жінки носили в поле обід орачам.
6.   Любов до української пісні. Михайлик жадібно слухав щедрівки. Любив співати дід і мати, любила тітка Василина.
7.   Наслухавшись казок, легенд свого діда і бабусі, Михайлик бачить світ крізь призму казок і розповідей.
8.   Естетичне виховання дитини в родині, дотримуючись споконвічних заповідей ' * родинно - християнської моралі.
а Узагальнення:
1.   Чепурна хатина.
2.   Національні страви.
3.   Працьовитість українського народу.
4.   Елементи язичництва та християнського вірування.
5.   Народна медицина.
6.   Обід в поле.
7.   Українські пісні.
8.   Народні ремесла.
9.   Легенди, казки.
10.                       Виховання в родині.
Перегортаємо третю сторінку усного журналу « Мистецька скарбниця ».
(Учні показують та коментують свої поробки).
Тести.
1.   Дід Дем'ян розповів Михайлику, що лебеді на своїх крилах приносять: а) щастя; * б) життя; в) казку; г) красу.
2.   Навчаючись у школі, Михайлик вирішив написати: а) вірш; б) нарис; * в) п’єсу; г) оповідання.
3.   Чого не знав Михайлик, коли вчителька перевіряла його готовність до навчання в школі ?
*       а) таблиці множення; б) алфавіту; в) свого прізвища; г) скільки йому років.
4.   Твір « Гуси-лебеді летять » М.Стельмах присвятив:
*         а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим дітям; г) своїм вчителям.
5.   Який художній засіб використано у фразі:« На лебединих крилах летіла в майбутнє моя душа»?
а) епітет; б) порівняння; в) анафора; *г) метафора.
Аукціон.
Лежать предмети, які можуть: або стосуватися Михайлика, або ні.
Ви станете господарем лота, якщо зможете якнайповніше розкрити ту чи іншу сторінку життя героя, пов’язану з лотом.
Лот№1.
Про що може розказати ця грудочка цукру?
(Дитинство Михайлика припало на нелегкі часи і грудочка цукру була за розкіш. Ст.100).
"Лот № 2.
Перед Вами-бублик.
(Я* і кожну дитину, люблячі батьки балують Михайлика. Так, повертаючись з ярмарку, тато приніс синові гостинця - бублика; за його слухняність і гарні успіхи у навчанні. То ж і ви, діти, намагайтесь бути схожими на Михайлика, щоб часом бува вам не дісталась дірочка від бублика).
*
Лот № 3.
Пара чобіток.
11.                       Обід в поле.
12.                       Українські пісні.
13.                       Народні ремесла.
14.                       Легенди, казки.
15.                       Виховання в родині.
Перегортаємо третю сторінку усного журналу « Мистецька скарбниця ».
(Учні показують та коментують свої поробки).
Тести.
6.   Дід Дем'ян розповів Михайлику, що лебеді на своїх крилах приносять: а) щастя; * б) життя; в) казку; г) красу.
7.   Навчаючись у школі, Михайлик вирішив написати: а) вірш; б) нарис; * в) п’єсу; г) оповідання.
8.   Чого не знав Михайлик, коли вчителька перевіряла його готовність до навчання в школі ?
*       а) таблиці множення; б) алфавіту; в) свого прізвища; г) скільки йому років.
9.   Твір « Гуси-лебеді летять » М.Стельмах присвятив:
*         а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим дітям; г) своїм вчителям.
10.                       Який художній засіб використано у фразі:« На лебединих крилах летіла в майбутнє моя душа»?
а) епітет; б) порівняння; в) анафора; *г) метафора.
Аукціон.
Лежать предмети, які можуть: або стосуватися Михайлика, або ні.
Ви станете господарем лота, якщо зможете якнайповніше розкрити ту чи іншу сторінку життя героя, пов’язану з лотом.
Лот№1.
Про що може розказати ця грудочка цукру?
(Дитинство Михайлика припало на нелегкі часи і грудочка цукру була за розкіш. Ст.100).
"Лот № 2.
Перед Вами-бублик.
(Я* і кожну дитину, люблячі батьки балують Михайлика. Так, повертаючись з ярмарку, тато приніс синові гостинця - бублика; за його слухняність і гарні успіхи у навчанні. То ж і ви, діти, намагайтесь бути схожими на Михайлика, щоб часом бува вам не дісталась дірочка від бублика).
*
Лот № 3.
Пара чобіток.
Чи стала відсутність чобіток у хлопчика підставою для ухилення від навчання?
Лот № 4.
Подушка.
Яке відношення до Михайлика має ось ця подушка ?
(Ніякого, неважко здогадатись, що подушку полюбляють ледачі. Наш герой себе таким не вважає і має рацію).

Лот № 5.
Соняшникове насіння.
Господарем цього лота стане той, хто розкаже, яке відношення воно має до героя?
Жінка подякувала і побажала: « Хай тобі, дитино, завжди- завжди добре буде поміж людьми».
Михайлик подумав, що, можливо, то не жінка, а ... ? Ст.109.
Моя глибокоока селянська доля тоді прихилилася до мене ?!
Я ж бажаю і вам завжди достойно проходити випробування долі.
То ж яким перед вами постав головний герой повісті ? Свої враження запишіть у формі
СЕНКАНУ.
1.   Михайлик;
2.   добрий, вразливий;
3.   любить, поважає, береже;
4.   Люба - найкраща подруга Михайлика;
5.   хлопчик.
Напевно, кожному з вас хочеться дізнатись, а що ж було далі ? Як жив Михайлик, як учився, чи далі дружив з Любою ? Про все це ви можете дізнатись з другої повісті М.Стельмаха«Щедрий вечір», яка є продовженням повісті« Гуси- лебеді летят ».
Завдання:
* *
•' 1) На наступний урок написати твір « Неповторний світ дитинства ».
*               2)         На наступний      урок     прочитати  твір « Щедрий вечір ».
3) На все життя - добрими, щирими, милосердними, співчутливими, мудрими, гуманними, життєлюбами.
Оцінювання.

2 коментарі:

  1. Герасимчук Наталія19 листопада 2014 р. о 01:12

    цікавий урок,багато етноматеріалу.

    ВідповістиВидалити
  2. Дуже гарний урок. Цікавий, змістовний, повчальний. Дякую...

    ВідповістиВидалити