Тема: Образ Лесі Українки… Мужньої, сильної духом дівчини, її життєрадісний погляд на світ.. (за поезією «Як дитиною, бувало…»).
Мета: продовжити
знайомити учнів з поетичною творчістю Лесі Українки, пов’язати її з біографією
письменниці, аналізувати поезію, з’ясовувати ідейно-тематичне спрямування,
художні особи поезії, характеризувати образ ліричної героїні; розвивати культуру зв’язного мовлення,
логічне мислення, пам'ять, увагу, спостережливість, уміння виразно читати
поетичні твори; виховувати почуття пошани, поваги до творчості Л.Українки, формувати
стоїчні риси характеру (мужність, цілеспрямованість, наполегливість).
Тип уроку:
засвоєння нових знань
Перебіг уроку
Записуємо число
і тему
Обміркуйте тему і подумайте, які маємо вирішити і
очікуваними результатами.
Ваші пропозиції.
Що знати: ті життєві події та обставини, які спонукали Л. Українку до написати цю поезію;
вміти: визначати ідейно-тематичне спрямування,
характеризувати образ ліричної героїні;
цінувати: кожну мить життя, радіти життю, вірити в свої сили,
бути сміливим, рішучим.
Цілі і завдання окреслено, а домашнє завдання буде:
1.
Висловити свою точку зору щодо слів Л.
Українки, взятих за епіграф.
2.
Виразно та вдумливо читати вірш «Тиша
морська», підібрати інші вірші про море та думки людей, які воно викликає, зробити ілюстрації.
Робота з епіграфом
Так! Я
буду крізь сльози сміятись,
Серед
лиха співати пісні,
Без
надії таки сподіватись,
Буду
жити! Геть думи сумні!
Л. Українка
Кому подобається, запишіть.
-
Діти, якою постає у вашій уяві Л.
Українка? (рішучою, здатною боротися за
життя попри всі життєві негаразди)
-
А які негаразди траплялися в її житті? (отак і змагалася з важкою недугою все
життя)
А щоб з’ясувати чи досконало ви знаєте біографію пропоную
Літературну
вікторину «Займи свою позицію»
(за кожну
правильну відповідь нараховується по 1 балові)
Якщо погоджуєтеся пишете «Так»
Якщо не погоджуєтеся «Ні»
1.
Народилася Леся Українка в місті Києві (на Волині).-
2.
Її мати була відомою співачкою (письменницею).-
3.
Справжнє прізвище Косач. +
4.
Батько, юрист за освітою, був людиною
грубою і суворою (лагідною і правдивою.)
-
5.
У родині панувала атмосфера поваги до
народних звичаїв і традицій, до української культури. +
6.
У сім’ї була традиція – влаштовувати
родинні літературні й народні свята. Душею цих свят завжди була Леся, яка була
і сценаристом і режисером, і костюмером. +
7.
Початкову освіту Леся здобула в місцевій
школі. -
8.
Доля наділила Лесю дивовижними
здібностями і талантами. +
9.
Таємнича природа і багаті фольклорні
традиції рідного краю щедро напували багатющу уяву Лесі. +
10.
11.
Леся Українка була і залишається нашою
національною гордістю. +
12.
Прожила поетеса 52 роки (42
і 33 з них плідно працювала на літературній ниві) -
Перевірка
-
Які стосунки у дівчинки склалися з
батьками?(коли ще Леся не вміла читати,
батько навчав її переказувати байки Л.Глібова. Як і батько була стриманою,
терплячою, витривалою,з виключною силою волі).
-
До чого
мала талант?
До чого
мала талант?
Перевірка письмового
завдання №5
А які стосунки у вас склалися з батьками?
Виразне читання напам’ять поезії Л.Українки «Як дитиною,
бувало…».
Перш, ніж аналізувати, хочу запитати:
-
Яке враження у вас залишив вірш?
-
Які викликав емоції?
Тема: болючі переживання поетеси з приводу власного здоров’я.
Ідея: уславлення сили волі, терпимості, наполегливості
дівчинки в боротьбі зі своєю хворобою, до оптимізації застерігає від песимізму..
Основна думка: тільки сильна духом людина здатна подолати будь-які
труднощі.
- Чи перегукується вірш з особистим життям Л.Українки?
- Чи можна його вважати автобіографічним?
Так, але основну увагу зосереджено на ліричній героїні, адже ліричний герой
не обов’язково тотожний з автором, через нього автор передає власні почуття?
Ліричний герой – це образ, який
виникає в уяві читача.
Отож якою перед вами постає лірична героїня?
Інформаційне
гроно

|

цілеспрямована Стоїчні
наполеглива
терпелива
вміння долати будь-які перешкоди
Стоїчні
риси характеру
- Унаслідок чого героїня твору
страждає, терпить тяжкі муки?
- Чому на запитання «Що болить?» героїня не зізнавалася у власних
стражданнях?
- А ви вмієте терпіти навіть
тоді, коли це неможливо?
- Чи додають на вашу думку, людині сили, мужність, страждання (як моральні,
так і фізичні)?
- Що, по-вашому, небезпечніше: зброя сміху чи справжня зброя?
- До чого закликає поетеса?
У яких рядках прослідковується головна думка?
Повертаючись до теми.
Завдання №6 ст. 67 д/з
Художні
особливості поезії:
риторичне запитання: «Що
болить?»;
метафора: «біль
доходив»;
епітети: «злий
жарт», «давня гордість»;
Антонім-вираз: «щоб не
плакать, я сміялась».
Характеристика
образу ліричної героїні
-На скільки частин можна поділити поезію? (2)
І – лірична
героїня дитина, ІІ- доросла людина.
Дитина – падає – біль у серці – встає тихо, бо
горда – захищається від болю сміхом.
Доросла людина – біль сильніший, перемагає навіть
гордість – захистом стають сльози
Висновок:
сміятися крізь сльози може тільки мужня людина.
Збери «розсипані» слова, які для Лесі Українки були дуже
важливими
і
д р о г ь т с ь м у н і ж
т с ь д в і л и т с ь р а в с
п е
(гордість,
мужність, справедливість)
Повернутись до завдань
«Закінчити
речення»
Продовжити фразу: Чим приваблює мене
постать Лесі Українки…(вміє
протистояти труднощам і долати їх).
Виставка книг
Немає коментарів:
Дописати коментар