Мета уроку: формувати
інформаційні, комунікативні компетентності учнів; на прикладі драми - казки
Олександра Олеся «Микита Кожум’яка» ознайомитися з поняттям «драматичний твір»
і його особливостями, опрацювати ідейно - художній зміст твору; розвивати
увагу, спостережливість, пам’ять, навички порівняльної характеристики,
формувати критичне мислення; виховувати інтерес до історичного минулого рідного
краю, його культури; національну свідомість учнів.
Завдання уроку:
-
розуміти зміст драми - казки Олександра Олеся «
Микита Кожум’яка», написаної за мотивами народних казок, легенд,переказів,
билин;
-
уміти визначати спільні і відмінні риси героїв
драми -казки й легенди;
-
збагачувати словниковий запас учнів;
-
розвивати асоціативне мислення,уяву, вміння мислити
логічно,чітко формулювати й висловлювати свою думку;
-
співпрацювати в групах, дотримуючись визначених
ролей;
-
уміти пояснити свою позицію іншому;
-
учитися знаходити найголовніше, найсуттєвіше у
вивченому матеріалі.
Обладнання: картини
В. М Васнецова, роздавальний матеріал; тексти художніх творів, дидактичне
оснащення.
Теорія літератури:
драматичний твір і його ознаки.
Міжпредметні зв’язки:
українська мова, музика, образотворче мистецтво.
Тип уроку: засвоєння
знань і формування вмінь.
Хід уроку
I.
Організація класу
II.
Мотивація теми
й оголошення очікуваних результатів
-
Вступне слово
вчителя.
III.
Ще з дитинства Олександра Олеся манив театр. Часом
узимку, щоб подивитися якусь українську п’єсу, він долав двадцять верств. Це
непереборне захоплення театром певним чином визначалося й обдарованням поета -
він зіграв десятки ролей у самодіяльному театрі, створив цілу низку драматичних
етодів, тісно співпрацював з театральними діячами. У 20 - 30-х роках був чи не
єдиним творцем української драматичної казки, корені якої сягають народної
творчості. Він працював над інсценізаціями таких народних та літературних
казок, як «Івасик - Телесик», «Лісовий цар Ох», «Лисичка, Котик і Півник»,
створював власні драми - казки. Усна народна творчість завжди була в й
залишається невичерпним джерелом натхнення письменників. Ось і Олександр Олесь
за мотивами народних казок, легенд, билин створив чудову драму - казку «Микита
Кожум’яка». Хто ж є героями його творів? Про це ми дізнаємося прямо зараз.
-
Перегляд картин
В. М. Васнецова «Три богатирі», «Витязь на роздоріжжі», « Богатирський галоп».
IV.
Народ складав про мужніх лицарів пісні, легенди,
казки, у яких ці воїни мужньо боролися з ворогами - загарбниками, захищаючи
рідну землю. Прагнули уславити Київську Русь, довести її могутність і велич.
Пригадайте, яких билинних богатирів ви знаєте?
(Ілля Муромець,
Альоша Попович, Добриня Никитич)
V.
Художники уявили богатирів справжніми героями,
здатними протистояти злу. Саме такими вони постають перед ним на картинках В.
М. Васнецова. Чому, на вашу думку, богатир «Витязь на роздоріжжі» зображений
саме на білому коні?
(Білий кінь - символ
перемоги).
3.Оголошення теми та
завдань уроку ( на дошці)
VI.
На сьогоднішньому уроці ми детально ознайомимося з
драматичною казкою Олександра Олеся «Микита Кожум’яка», написаною за мотивами
народних казок, переказів, билин; порівняємо її з народною легендою «Про
боротьбу юнака - кожумяки з печенігом»; визначимо, які найкращі риси втілено в
образі богатиря Микити; розкриємо особливості драматичного твору.
ІІІ.Актуалізація
опорних знань учнів «Мозковий штурм»
Хто такий богатир?
Богатир - оспіваний у
народній творчості герой, хоробрий воїн, людина - велетень з надзвичайною силою
і відвагою.
-
Створення «асоціативного
куща»,
-
Перевірка усвідомлення
змісту драми - казки Олександра Олеся «Микита Кожум’яка».
Гра «ТАК-Ш».
1 .Князь із Княгинею
сумували, бо повинні були віддавати Змію улюбленого сина? (Ні)
VII.
Посланець Змія
був «чорний та окатий, як та ніч»? (Так)
VIII.
Народ боявся
Змія? (Так)
IX.
Князь зібрав
воєвод, щоб повідомити їм про своє рішення добровільно віддати Змію дочку? (Ні)
5 Чи всі воєводи одностайно погодилися з
Князем боротися проти Змія? (Ні)
6.
У три
роки Микита міг побороти свого батька? (Так)
7.
Микита брутальний,
злий, жорстокий? (НІ)
8.
У Микити
було п’ять братів? (Ні)
9.
Микита одразу
погодився боротися зі Змієм? (Ні)
10. Замок Змія був похмурий, темний? (Ні)
11.
Чи важко Микиті було боротися зі Змієм? (Так)
12.
Микита врятував Князівну від Змія? (Так)
1.
Взаємоперевірка учнями робіт.
ІУ.Усвідомлення
змісту Пояснення вчителя
-
Читаючи твір Олександра Олеся «Микита Кожум’яка»,
ви, звичайно, звернули увагу на своєрідність цієї казки. Такі твори призначені
не лише для читання, а й для постановки в театрі. Називаються особливості:
-
драматичним казкам, п’єсам, поемам властива
особлива побудова: дії, картини, яви;
-
складаються з висловлювань героїв, які називаються
репліками;
мова автора обмежується короткими зауваженнями про
зовнішність, інтонацію, жести, рухи персонажів, які мають назву ремарки; у постановках важливу роль відіграють:
-
оформлення сцени - декорації,
-
звуковий, музичний супровід,
-
майстерна гра акторів.
Отже, драматичний
твір - це твір, у якому життя подається переважно через розмови, вчинки та дії
героїв і призначення для постанови на сцені.
X.
Запис визначення до літературознавчого словничка
(зошита).
XI.
Евристичне питання.
-
Доведіть, що драма - казка Олександра Олеся «Микита
Кожум’яка» - драматичний твір.
XII.
Ідейно - художній аналіз змісту твору.
Тема: зображення
боротьби добра і зла (Змій), в результаті якої перемагає добро, в образі
богатиря, захисника правди і справедливості.
Ідея: уславлення
всеперемагаючої сили добра над злом; корисливості, прагнення здобути жертву
підступним шляхом.
Жанр: драма - казка.
Побудова:
Зачин: тривога князя
та князівни за життя своєї доньки, рада з воєводами.
Основна частина:
боротьба Микити Кожум’яки зі Змієм.
Кінцівка: перемога
Микити над силами зла, прославлення Кожум’яки.
5. Робота в групах «
Спільний проект» (Матеріали для учнів)
а) Інструктаж учителя.
Прочитати народну
легенду «Про боротьбу юнака - кожум’яки з печенігом». Опрацювавши додатковий
матеріал, виконати завдання.
Відповісти на
проблемне питання (висновок - 1 речення).
Група 1
Дослідники -
мовознавці. Група 2
Дослідники -
психологи. Група З
Дослідники -
історики. Група 4
Дослідники -
ілюстратори.
б) Повідомлення завдань для роботи в групах:
Групі 1
Прочитати народну
легенду. Дослідити незрозумілі слова, пояснити їх значення. Для чого
використовувати в казці застарілі слова?
Група 2
Прочитати народну легенду. Порівняти головних
героїв легенди та драми - казки. Які риси безіменного юнака (героя легенди)
втілено в образі Микити Кожум’яки?
Групі З
Прочитати народну
легенду. Визначити й записати історичні події, історичні постаті, зображені в
легенді. Довести, що драма - казка «Микита Кожум’яка» створена за мотивами
народної легенди.
Групі 4
Почитати народну
легенду. Намалювати Микиту Кожум’яку. Створити його словесний портрет (за
мотивами драми - казки та легенди).
Яким постає у вашій
уяві герой - богатир драми - казки Олександра Олеся «Микита Кожум’яка»?
-
Рефлексія
XIII.
Презентація робіт груп. Виступи репортерів.
XIV.
Запис у зошити висновків (ключових речень).
XV.
Порівняння результатів роботи із записаним в
«асоціативному кущі».
Доповнення
визначеного.
-
Підбиття підсумків
1. Загальногрупове обговорення
з використанням технології «Незакінчені речення».
На інтерактивній
дошці записані незакінчені речення. Учень повинен
почати свою відповідь
із запропонованої формули.
10.
Розповідь про події у драмі - казці Олександра
Олеся «Микита Кожум’яка» подається через...
(розмови та вчинки
дійових осіб)
11.
Тема драми - казки «Микита Кожум’яка» - боротьба
...
(народних богатирів
із ворогами, зокрема із жорстоким Змієм).
12.
Найнапруженіший момент (кульмінація) у драмі -
казці (двобій Микти і Змія).
Головна думка цього
твору - уславлення...
(народного героя -
богатиря).
2. Складання сенкану.
Обговорення в групах.
Зразок
-
Микита Кожум’яка
-
Мовчазний, кремезний.
-
Мне, бореться, перемагає.
-
Оборонець рідного народу, Києва
-
Найсильніший
Домашнє завдання
XVI.
Підготовка до виразного читання драматичної казки
за особами.
XVII. Намалювати ілюстрацію
до уривка з казками, який сподобався найбільше.
Народна легенда
У літо 992 пішов
Володимир на хорватів. Коли ж повернувся він з війни, прийшли печеніги на той
бік Дніпра. Володимир проти цієї орди виступив і зустрів їх на Трубежі, де
тепер Переяслав.
І став Володимир на
цій стороні ріки, а печеніги на тій, і не насмілювалися ні наші туди перейти,
ні печеніги сюди. І ось прийшов князь печенізький до ріки, викликав Володимира
і сказав йому, щоб випустив свого воїна для двобою. Якщо переможе - не буде
війни три роки, а якщо навпаки, печеніг переможе,то будуть воювати три роки.
Став Володимир шукати
богатиря, який би поборов ворога. І не знайшов нікого.
Зажурився Володимир у
своїх покоях, покликав джуру. Ось прийшов до князя один старий дружинник, б’є
чолом і розказує, що в нього вдома залишився молодший син, якого ще з дитинства
ніхто побороти не може, а коли той розсердиться, то може волову шкіру роздерти
руками.
-
Князю! Не знаю, чи зможу я поборотися з- печенігом.
Випробуй мене: чи нема у вас великого і сильного бика?
Бика знайшли,
великого і сильного, роздратували його розпеченим залізом
і випустили геть. Бик
побіг повз людей, хлопець схопив його рукою за бік
і вирвав шкіру з
м’ясом, скільки захопила рука. І сказав йому Володимир:
-
Можеш боротися з печенігом.
На ранок прийшли
печеніги і стали викликати на бій. Виставили вони свого воїна: він був
страшенно великий, окатий і лютий лицем. Тоді виступив хлопець Володимира.
Побачивши його, печеніг засміявся, бо юнак був зростом і тілом середній.
І от пустили один
проти одного борці. Вони зчепилися й міцно стисли один одного, і здушив хлопець
руками печеніга до смерті. І вдарив ним об землю. Скрикнувши, печеніги побігли,
і гналися за ними руські, сікли їх і прогнали геть. Володимир вельми зрадів і
заклав місто біля того броду, назвавши його Переяславом, бо тут переяв славу в
печенігів той юнак - кожум’яка. Зробив хлопця Володимир великим мужем і його
батька теж. З перемогою і великою славою повернувся князь у Київ.
Матеріали
для учнів
Для групи 1
Дослідники -
мовзнавці
Словникова робота
Поясніть значення
слів
Орда-
Джура-
Покої -
Келих -
Єдваб -
Десь -
Скипіти -
Булава -
Окатий -
Бити чолом -
З якою метою Олександр Олесь використовує застарілі
слова
Матеріали
для учнів
Для групи З
Дослідники - історики
Прочитати народну
легенду. Визначити й записати історичні події, історичні постаті, зображення
легенді.
-
Довести, що драма - казка «Микита Кожум'яка»
створена за мотивами народної легенди.
Матеріали
для учнів
Для групи 4
Дослідники -
ілюстратори
Прочитати народну
легенду. Намалювати Микиту - Кожум'яку. Створити його словесний портрет ( за
мотивами драми - казки та легенди).
Обличчя
Волосся
Статура
Одяг
Яким постає у вашій уяві герой Олександра Олеся
«Микита Кожум'яка»?
Індивідуальна картка учня
Дата уроку:
Тема уроку:
Драматичний твір - це
1. Гра «Так-Ні»
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
11
|
12
|
Оцінка
Яким постає у вашій
уяві герой - богатир драми - казки Олександра Олеся «Микита Кожум'яка»?
-
Скласти сенкан
Тема (1 іменник)
Опис (2 прикметник)
Дія (з дієслова)
Ставлення (фраза)
Перефразування
сутності
Немає коментарів:
Дописати коментар