пʼятниця, 14 листопада 2014 р.

Урок української літератури у 5 класі Українська література (5 клас) Тема уроку:Василь Королів-Старий. Короткі відомості про письменника. Добро і зло у казці «Хуха-Моховинка».



Українська література (5 клас)
Тема уроку:Василь Королів-Старий. Короткі відомості про письменника. Добро  і зло у  казці «Хуха-Моховинка».
Мета уроку:розповісти учням про життя Василя Королева-Старого, його  фан-
тастичні  казки, розкрити зміст казки  «Хуха-Моховинка»,   фор-
мувати вміння вдумливо та виразно читати казку, знаходити зов-
нішність фантастичних істот, оцінювати вчинки персонажів з по-
зиції гуманізму, розрізняти героїв – носіїв добра і зла, розвивати
мовлення учнів, критичне мислення, уяву, виховувати доброту,
 порядність, чуйність, уважне ставлення до ближнього, прищеплю-
вати бажання робити добро як спонуку до позитивної життєдіяль-
ності.
Обладнання:портрет письменника, збірка Василя Королева-Старого «Нечиста
                     сила», ілюстрації до твору, опорні картки, дидактичний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, урок-відкриття.
Міжпредметні зв’язки: українознавство, образотворче мистецтво, світова літе-
ратура.
Цілепокладання:
Учні повинні знати: біографічні дані Василя Королева-Старого, зміст казки
 «Хуха-Моховинка»,  трактування нечистої сили у фольклорі та
                          авторське тлумачення.
Учні повиннівміти:виразно читати казку та  переказувати її, називати риси
                         зовнішності героїв,давати оцінку описуваним подіям,коменту-
 вати вияви добра і зла  у вчинках казкових героїв, складати
                         простий план літературної казки.
                                           Перебіг уроку
І. Мотиваційний етап.
1. «Подаруй квітку».
Квітка в моїх руках невипадково. Одному з вас я подарую цю квітку, поясню-
ючи, чому  цероблю, і промовляючи при цьому фразу: «Я дарую тобі цю квітку для того, щоб …» В свою чергу ви даруєте квітку комусь із присутніх,
 супроводжуючи це відповідними поясненнями.
2. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.
– Недавно пролунав дзвінок, який повідомив про початок уроку. Уявіть, що
звуковий дзвінокзамінили на кольоровий. Якого кольору він був би для вас на початку уроку? А наприкінці? Спробуйте саме так передати і свій настрій у кольорах, звуках, словах, заповнивши опорну картку. (Додаток 1)
ІІ. Актуалізація суб’єктивного досвіду.
1.     Бліц-опитування.
       Як називається твір про незвичайні, часом фантастичні, але повчальні події?
       Що характерне для народної казки як жанру?
       Чим народна казка відрізняється від літературної?
       Чому добро в казках завжди перемагає зло?
       З якою метою у казках поруч з реальними подіями значна увага приділяється фантастиці?
2.     «Мікрофон».
       Чого я чекаю від знайомства із творчістю Василя Королева-Старого?
ІІІ. Цілевизначення та планування.
1.     Слово вчителя.
       Сьогодні ми спробуємо відкрити для себе дивовижний світ творчості Василя Королева-Старого, відчути її серцем і осягнути розумом, переконатися у великій гуманності його творів.
2.     Колективне планування діяльності.
3.     Робота над епіграфом.
                …дозволяю боронити перед дітьми насамперед нашу,
                       українську «нечисту силу», що, на мою думку,
часто буває далеко менш небезпечною,
 ніж деякі інші «сили», які, на жаль,
                                        не звуть «нечистими».
                                                          Василь Королів-Старий
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
1.     Вступне слово вчителя.
       Можливо , вам, шановні друзі, вже відоме ім’я Василя Королева-Старого. Не так давно у видавництві «Веселка» побачила світ його книжечка під таємничою назвою «Нечиста сила». Що ж, загадкового, фантастичного, захоплююче неймовірного в збірничку й справді вдосталь. Твори написані майстерно, вигадливо, доступно, невимушено. Автор вільно і нестримно фантазує, змушуючи читача знову і знову повертатися до книжки. Хто ж цей великий фантазер?
2.     Виступи учнів з повідомленнями.
Учень 1.Народився Василь Костянтинович Королів-Старий (справжнє прізвище – Королів) 4 лютого 1879 року в селі Ладан Прилуцького повітуна Полтавщині. Освіту здобував спочатку в духовній семінарії, проте кар’єра священика  мало приваблювала молодого допитливого юнака, закоханого в життя і літературу. Тому він переїжджає з Полтави до Харкова, щоб продовжити навчання у ветеринарному інституті.
Учень 2.Одержавши диплом, Василь Королів-Старий працює за спеціальністю і навіть  видає популярний посібник з ветеринарії, а також проводить велику просвітницьку роботу серед селянства. Займався укладанням народних календарів та листівок, які були дуже потрібними у повсякденному житті та побуті.
Учень 3.У 1919 році Василь Королів-Старий виїхав у країну, яка тоді називалася Чехословаччина. В Україні  в той час відбувалися пореволюційні події. Працював в Українській сільськогосподарській академії в Подєбрадах (Чехословаччина), активно продовжував видавничу, перекладацьку, наукову і письменницьку діяльність.
3.     Робота в парах.
       Поспілкуйтеся з автором підручника, який теж розповідає проВасиля Королева-Старого. Випишіть у зошити назви творів, які письменник написав для дітей. Поставте один одному запитання на основі прочитаного.
4.     Словникова робота.
Демонологія – це людські уявлення про злих духів, що дійшли до нас з давніх часів.
Демони – фантастичні істоти, найпопулярнішими серед яких є мавки, домовики, хухи і потерчата.
Домовик – найдавніший демонічний образ у багатьох народів, хатній бог, охоронець домашнього вогнища.
Потерчата – душі дітей, які померли нехрещеними і стали болотяними вогниками.
Хуха –міфічна істота, пухка, як мох.
5.     «Довідкове бюро».
Робота з підручником (ст. 76).
Якими показані хухи у слов’янській міфології?
6.     Первинне читання казки з настановою.
7.     Робота зі змістом казки.
       Яке враження справила на вас казка?
       Образи яких фантастичних істот згадуються у казці?
       Чому Хух по-різному називали? Від чого це залежало?
       Якою Хухою є Моховинка? Знайдіть, як про це сказано у тексті.
       Через що  Хух не може побачити людина?
       Чому Моховинка, яка залишилася без домівки. Не могла жити з батьками або сестричками, хоча вони запрошували її до себе?
       Як Моховинка стала хлівноюхухою?
       Які стосунки склалися між Моховинкою і дітьми? У чому це виявилося?
8.     Вибіркове виразне читання.
Зачитайте уривки казки, що свідчать про добре серце Моховинки, її чуйність, щирість.
Коли люди почали вірити в існування Хух?
Зачитайте уривок,де сказано, як Хухи допомогли вижити злому діду.
Чим дід віддячив Хусі за допомогу?

9.     Міні-дискусія.
       Чи не здається вам, що Василь Королів-Старий розчарувався в людях?
       Чи поділяєте ви такі його думки: «Люди дуже рідко помічають та розуміють чужі сльози», «Люди взагалі дуже неуважні, і вони мало дечого помічають навколо себе»?
10.                       Робота в групах.
І група – записатидва вчинки Хухи, які підтверджують  думку, що вона була доброю істотою.
ІІ група – зачитати опис Хухи, розповісти, якою ви собі уявляєте Хуху.
11.                       Екскурсія в картинну галерею.
Розгляд  та коментування ілюстрацій до казки.
V. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1.Метод «Прес».
Хто з героїв казки  «Хуха-Моховинка» втілює добро, а хто – зло?
Порівняйте казку «Хуха-Моховинка»  з казкою Г.Х.Андерсена «Снігова королева» та казкою Ш.Перро «Попелюшка». Хто в цих казках втілює добро, а хто – зло?
2.     «Незакінчене речення».
       Після прочитання казки «Хуха-Моховинка» я зрозумів…
       Казка Василя Королева-Старого вчить…
       На уроці мені було цікаво, тому що…
3.     З’ясування емоційного стану школярів.
Чи змінився ваш настрій в кінці уроку?
Заповніть опорну картку. (Додаток 2)
VІ. Домашнє завдання.
Скласти простий план казки «Хуха-Моховинка», написати есе «Про що б хотілося розпитати в автора казки».
На вибір: скласти загадки про персонажів твору, усна розповідь «Нові пригоди Хухи-Моховинки».

                                                                                                      Додаток 1
Етап уроку
Колір
Звуки природи
 Слово
Початок уроку
Зелений (спокій, очікування)

Сподівання







                                                                                                        Додаток 2
Етап уроку
Колір
Звуки природи
 Слово
Закінчення  уроку
Рожевий (радість праці)

Впевненість





  Додаток 3
Символіка кольору
 Зелений
Спокій, злагода,надія
Червоний
Життя, свобода, урочистість
Синій
Довіра, безкінечність, сум
Білий
Чистота, невинність
Жовтий
Світло, радість, повага до старості
Рожевий
Радість праці
Фіолетовий
Дружба, довіра, гідність
Блакитний
Ніжність, пасивність, далечінь

Немає коментарів:

Дописати коментар